Bir Ankara Macerası : Otsimo!

Daha önce hiç “kariyer planı” yaptınız mı? Ben geçen sene katıldığım bir konferanstan sonra bir şeyler yazıp, çizmek için yeltenmiştim ama başarılı olamamıştım. Ondan önce de aldığım ilk girişimcilik derslerinden sonra bir şeyler planlamaya çalışmıştım ama hiçbir şekilde başarılı olmamıştım. Her geçen gün bana şunu gösteriyor ki bu tempoda devam edersem galiba hiçbir kariyer planım olmayacak. Olmasını da çok istediğimi söyleyemem.

Plansız ilerlemek eğlenceli gibi görünse de çok da kolay değil. Bırakın yılları planlamayı, gelecek ay neler yapacağımın planını yaparken bile oldukça zorlanıyorum. Bu zorlu süreçlerin bazı dönemlerinde oldukça karamsarlaşabiliyorum. Geçen sene yaşadığım iş tecrübeleri ve en son işimden ayrıldıktan sonra yaşadığım boşluk evresinde neler yapıp neler yapamayacağımı düşünmekten ve 1 aylık boşluktan sonra oldukça karamsarlaşıp, yarının bile planını yapmayı bırakmıştım. Daha da eskiye gidecek olursam, doganturan.com’u açtığımda “her hafta bir yazı” planı ile başladım ama görüyorsunuz ki bunu da çok başaramadım. Galiba hedefleme konusunda hata yapıyorum. Neyse, zamanla öğreneceğim.

Tam bu bahsettiğim boşluk dönemindeyken Girişimcilik Vakfı’ndan çok sevdiğim dostum Zafer’in daveti ile birlikte  kendimi bir anda Ankara yolunda buldum. Haziran ayından beri Otsimo’da yeni bir maceranın içindeyim ve burada ürün yönetiminden sorumluyum. Yaşadıklarımı ve düşündüklerimi sizlerle paylaşıp, yazıların üstünden diyaloglar kurdukça, içimdeki yazma isteği ve paylaşma arzusu katlanarak artıyor. Bu yüzden size bu yeni süreçten ve Otsimo’dan bahsetmek istedim.

Fakat Otsimo’ya geçmeden evvel size “otizm” ile ilgili kısa bilgiler vermek isterim. Otizm, üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Her yeni doğan bebeğin otizmli olma ihtimali %1.5’dir. Diğer ilginç bir veri şu ki aynı bebeklerin kanser olma ihtimali %0.4’tür. Yani yeni doğan her bebeğin, tüm kanser çeşitlerinin 3 katı kadar otizmli olma ihtimali vardır. Evet, bu sizi şaşırtabilir çünkü etrafımızdaki otizmli bireylerin çoğu zaman farkında olamayabiliyoruz. Oysaki dünya üzerinde 100 milyondan fazla otizmli var. Türkiye’de ise 0-18 yaş arası 350.000 otizmli birey var ve bunların sadece 21.000’i eğitime ulaşabiliyor. Bunların içinden de sadece 1.200 çocuk devlet okuluna gidebiliyor. Çünkü eğitim çok masraflı; Otizm için eğitim, tedavi ve destek giderleri Türkiye hükümetine yıllık yaklaşık 77 milyar TL‘ye mal olmaktadır. Otizmli bir çocuğa sahip aile, normal bir ailenin 3 katıdan daha çok para harcamaktadır.

Otsimo’nun en temel amacı ise “otizm eğitimini demokratikleştirmek”. Otizmli çocuklar için ücretsiz özel eğitim sunup, gereken ve eksik kalan eğitimin tablet bilgisayarlar ve akıllı cihazlar aracılığıyla evde verilmesini sağlamak. Bu sayede çocukların devlet okullarına sorunsuz şekilde devam etmelerini sağlamak ve ailelere bu zorlu süreçte olabildiğince destek olmak, zaman kazandırmak. Çünkü normal çocuklar, devletten haftada ortalama 30 saat eğitim alırken, otizmli bir çocuk haftada 8 saat eğitim alabiliyor. Ve alınan bu 8 saatlik eğitimle, 30 saat eğitim alan çocuklarla aynı koşullarda yaşamaları bekleniyor. Bu da bize pek adil gelmiyor.

Peki Otsimo’yu yapma fikri nereden çıktı?

Zafer’in kardeşi Alper, Otsimo’nun kurulmasına vesile olan kişidir. Zafer, kardeşi Alper’in tabletlere karşı olan ilgisini görükten sonra onun için ilk oyunu geliştirmiş ve eğitime 5 dakikadan fazla odaklanamayan Alper, tablet oyunlarına 40 dakikadan fazla odaklanabilmiş. Bunun üzerine ODTÜ’den sınıf arkadaşı Sercan ile daha fazla oyun geliştirip, daha fazla çocuğa ulaşmak için Otsimo’yu kurmuşlar. 2 kişi ile 2 sene önce çıktıları yola, şu an 10 kişi olarak devam ediyoruz. Şu ana kadar 86 ülkeden 10.000’den fazla kullanıcıya sahibiz ve yaptığımız aile buluşmaları, kurum ziyaretleri ve aile ev ziyaretleri ile birlikte ailelerin sıkıntılarını, taleplerini dinleyip, onlara özel teknolojik çözümler sunmak için her gün aynı enerji ile çalışmalara devam ediyoruz.

Şu an aileler için ve çocuklar için sunduğumuz 2 farklı uygulama var fakat önümüzdeki süreçte iki uygulamayı birleştirip tek bir uygulama haline getireceğiz. Eğtim tamamen ücretsiz. Aileler ücretsiz şekilde uygulamaları indirip, sorunsuzca oyunları oynatıp, kendileri için hazırladığımız eğitim yazılını okuyup, bunları diğer ailelerle paylaşabilirler. Gelir modelimiz ise şu an aile uygulamasındaki analiz modülünden oluşuyor. Analiz modülü sayesinde ailelere, çocuklarının oyun datalarını anlamlandırıp, onlara özel istatistikler sunabiliyoruz. Bu şekilde aileler, çocuklarının hangi alanlarda eksik kaldıklarını öğrenip, o alanlara yönelik eğitim sağlayabiliyorlar. Uzun vadede ise geliştirdiğimiz oyun motoru sayesinde, kişiye özel oyun yaratma fonksiyonunu aktif hale getirmeyi planlıyoruz. Yani bu şu demek; eğer çocuk “A” harfini çizmekte zorlanıyorsa ve “kırmızı” rengi göstermekte zorlanıyorsa , “A” harfini ve “kırmızı” rengi öğretmek için sadece ona özel oyun üretebileceğiz ve bunu saniyeler içinde yapacağız. Bu senaryo bizi oldukça heyecanlandırmakta.

Çok da uzatmadan kısaca bizden bahsetmek istedim. Yazımın başına dönecek olursam, bazen plansız olmak zor gibi gelse de hayat sürprizlerle doludur. Siz elinizden geleni yapmaya devam edin, güzellikler ve iyi senaryolar sizi mutlaka bulacaktır. Özellikle yaz aylarında kafanızda dönen sorularla baş etmek oldukça güç olabiliyor. (En azından benim tecrübelerim hep bunu gösterdi) Olumsuz düşünceleri ve gelecek kaygısını bir süreliğine unutup, kendinizi geliştirmek için neler yapmanız gerektiği üzerine düşünmenizi tavsiye ederim.

*Otsimo hakkında yada yazılarımda geçen herhangi bir konu hakkında konuşmak isterseniz, benimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s